דף הבית » כללי » איך מבדילים בין רצונות לבין צרכים פיננסיים

איך מבדילים בין רצונות לבין צרכים פיננסיים

הבנת ההבדל בין צרכים לעומת רצונות תעזור לכם לנהל את התקציב שלכם, ולתעדף את ההוצאות. עם זאת, מדובר באבחנה מסובכת ומורכבת עבור אנשים רבים.

כדי למקסם פוליסת חיסכון ולהתנהל בצורה אופטימלית עם הכסף שלכם, עליכם לדעת להפריד בין סוגי ההוצאות. אנחנו כאן לסייע, עם כמה שאלות שתוכלו לשאול את עצמכם כדי לגלות – האם מדובר בצורך פיננסי או בסך הכל ברצון אישי שלכם?

הגדרת רצונות וצרכים פיננסיים

ביסודו של דבר, צורך הוא משהו שאתם חייבים כדי להפוך את החיים שלכם ליותר נוחים. נוחות היא סובייקטיבית, כפי שנסביר באמצעות הדוגמאות הבאות. אתם צריכים קורת גג מעל הראש, אבל הגג הזה לא חייב להיות של אחוזה כדי שתוכלו לחיות בנוחות. אתם גם צריכים אוכל, אבל זה לא אומר שאתם חייבים אוכל מפואר ויקר כדי לשרוד. 

כלומר, הצרכים הם היסודות, בעוד רצונות הם יותר מותרות. הם לא חיוניים, ולמעשה אלה הוצאות מהן אתם יכולים להימנע. אולי אתם רוצים בגדים חדשים או רכב יוקרה, אבל למעשה אתם צריכים רק בגדים מתאימים וכלי תחבורה אמין. 

כדי שתוכלו להבדיל בין רצונות לבין צרכים, תשאלו את עצמכם את השאלות הבאות:

האם זה ממלא צורך בסיסי?

צרכים בסיסיים כוללים בדרך כלל מזון, מים ואבטחה או מחסה, וניתן להרחיב אותם כך שיכללו דברים שרוב האנשים צריכים בשלב מסוים (כגון בגדים).

זה לא אומר שרצונות מסוימים לא יכולים להיות מסווגים כצורך – למשל, אם אתם עובדים מהבית והמחשב שלכם נשבר, עליכם להחליף אותו כדי שתוכלו להמשיך לעבוד ולהרוויח הכנסה. עבור אחרים, מחשב הוא רק אמצעי לגלישה ברשת ולביצוע רכישות מקוונות. 

האם תסתדרו בלי זה?

אי מילוי צורך יכול להוביל לתוצאה שלילית על הבריאות או הבטיחות שלכם, בעוד אי מילוי רצון יכול להוביל לאי נוחות זמנית, אבל לא מזיק לתוצאה הסופית באותה מידה. אם אתם מתלבטים לגבי רכישה ומנסים לרסן את ההוצאות, שאלו את עצמכם אם תצליחו לשרוד בלי הרכישה הזו. העריכו בקפידה אם תסתדרו בלי זה שעה, שבוע, חודש או שישה חודשים מהיום. 

 

האם זה יעשה אתכם מאושרים או בריאים יותר בטווח הארוך?

צרכים משתנים לעתים רחוקות או מתחלפים לאורך זמן. לעומת זאת, רצונות יכולים להיות או טרנדים שדועכים. זה עלול להיות קשה כאשר אתם מתרגשים, אבל כדאי תמיד לבדוק אם פוליסת החיסכון הזו תגרום לכם להיות מאושרים, בריאים או מסופקים לאורך זמן, או שזה סתם משהו שאתם רוצים כי הוא פופולרי או טרנדי.

חשבו לטווח ארוך על פוליסת חיסכון עבור רכישות, במיוחד גדולות. אם הפריט עדיין ישרת את ייעודו בעוד שנתיים מהיום, אז אתם יכולים להרגיש טוב יותר עם הקנייה.

האם הרכישה תשמח אתכם זמנית, או תשרת את מטרתה לאורך זמן? ברגע שתענו על כך, תדעו מתי אתם מוכרחים לקנות ומתי תוכלו להמתין או לוותר.

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

דילוג לתוכן